Aktualnie jesteś: Gazeta Podatkowa (strona główna)  »   Gazeta Podatkowa NR 50 (1507) z dn. 21.06.2018  »  Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej

Wkrótce dodatki:

Gazeta Podatkowa
e-wydanie

Gazeta Podatkowa w formacie PDF

« poprzedni | spis treści | następny »
A A A
Gazeta Podatkowa nr 1 (1042) z dnia 2.01.2014, strona 15
dział: Z dyskusji na www.forum.gofin.pl
Autor: Agata Cieśla

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej

Przedsiębiorca wycofał z działalności gospodarczej samochód osobowy stanowiący środek trwały i przekazał go w darowiźnie córce. Córka natomiast zamierza go sprzedać po upływie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Czy u ojca-darczyńcy i u córki sprzedającej otrzymany samochód powstanie przychód opodatkowany podatkiem dochodowym? (pytanie nr 784347)

W katalogu przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, ustawa o pdof wymienia przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Przychód z tego tytułu powstaje również w przypadku, gdy środek trwały został wycofany z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o pdof).

Jak z powyższego wynika, do powstania przychodu z działalności gospodarczej dochodzi wyłącznie w sytuacji odpłatnego zbycia środka trwałego. Zatem w okolicznościach opisanych przez uczestnika forum nie wystąpi przychód w podatku dochodowym po stronie ojca, gdyż darowizna samochodu dokonana na rzecz córki jest zbyciem nieodpłatnym.


Nieodpłatne zbycie środka trwałego lub przekazanie go na potrzeby osobiste nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej.


Jeżeli natomiast chodzi o planowane przez córkę odpłatne zbycie tego auta, to w tym przypadku należy uwzględnić uregulowania wynikające z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof, dotyczącego odpłatnego zbycia rzeczy poza działalnością gospodarczą. Z przepisu tego wynika, że w przypadku takiej transakcji przychód w podatku dochodowym powstaje, gdy do sprzedaży dochodzi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie samochodu. Początkiem biegu wskazanego okresu jest koniec miesiąca, w którym podatnik został właścicielem zbywanego auta.

Stąd gdy córka sprzeda samochód po upływie wskazanego okresu - nie powstanie u niej przychód podatkowy.

Najpopularniejsze w dziale „Z dyskusji na www.forum.gofin.pl”

Amortyzacja składnika majątku o wartości mniejszej niż 10.000 zł

Gazeta Podatkowa nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018

Odpowiedzialność księgowego za sprawozdanie finansowe

Gazeta Podatkowa nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018

Kara za złożenie korekty VAT-7 i JPK_VAT

Gazeta Podatkowa nr 50 (1507) z dnia 21.06.2018

Polityka rachunkowości

Gazeta Podatkowa nr 44 (1501) z dnia 1.06.2018

Obowiązek składania deklaracji VAT-8

Gazeta Podatkowa nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018

Wyksięgowanie należności uznanej za nieściągalną

Gazeta Podatkowa nr 49 (1506) z dnia 18.06.2018

Kwota zmniejszająca podatek po ustaniu zatrudnienia

Gazeta Podatkowa nr 42 (1499) z dnia 24.05.2018

Opodatkowanie VAT sprzedaży makulatury

Gazeta Podatkowa nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018

Obowiązki w VAT przy zakupie auta z UE

Gazeta Podatkowa nr 44 (1501) z dnia 1.06.2018

Zwrot nadpłaty po korekcie PIT-36 za 2017 r.

Gazeta Podatkowa nr 47 (1504) z dnia 11.06.2018

Opodatkowanie usług budowlanych

Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018

Składki ZUS z tytułu umowy zawartej ze studentem

Gazeta Podatkowa nr 42 (1499) z dnia 24.05.2018

Likwidacja działalności gospodarczej a zwrot ulgi za kasę

Gazeta Podatkowa nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018

Koszty przejazdów z miejsca zamieszkania do siedziby firmy

Gazeta Podatkowa nr 49 (1506) z dnia 18.06.2018

Ewidencja księgowa kompensaty walutowej

Gazeta Podatkowa nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018

Ujemne wartości w deklaracji VAT-7

Gazeta Podatkowa nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018

Brak wpisu w CEIDG

Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018

Chorobówka dla zatrudnionego emeryta

Gazeta Podatkowa nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018

Urlop przy umowie na okres próbny trwającej 3 miesiące

Gazeta Podatkowa nr 50 (1507) z dnia 21.06.2018

Dodatek pielęgnacyjny dla osoby powyżej 75 lat

Gazeta Podatkowa nr 44 (1501) z dnia 1.06.2018

Zajęcie komornicze przy dwóch wypłatach wynagrodzenia w danym miesiącu

Gazeta Podatkowa nr 45 (1502) z dnia 4.06.2018

Działalność nieewidencjonowana a moment obowiązku jej rejestracji

Gazeta Podatkowa nr 49 (1506) z dnia 18.06.2018

Termin odliczenia VAT z faktury za energię

Gazeta Podatkowa nr 44 (1501) z dnia 1.06.2018

Wypełnianie informacji INF-O-PP

Gazeta Podatkowa nr 50 (1507) z dnia 21.06.2018

Pracownik na część etatu a dofinansowanie z PFRON

Gazeta Podatkowa nr 42 (1499) z dnia 24.05.2018

Ewidencja zasiłku chorobowego wypłacanego pracownikom

Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018

Ewidencja księgowa skonta udzielonego kontahentowi z UE

Gazeta Podatkowa nr 45 (1502) z dnia 4.06.2018

Faktura na małżonków a odliczenie VAT

Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018

Zmiana danych wspólnika spółki z o.o.

Gazeta Podatkowa nr 45 (1502) z dnia 4.06.2018

VAT od wynajmu przyczepki samochodowej

Gazeta Podatkowa nr 47 (1504) z dnia 11.06.2018
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
 
  szczegółowy spis treści
bieżącego numeru
pokazuj fragmenty artykułów 
Strona tytułowa
Aktualności i sygnały
O czym Czytelnik wiedzieć powinien
Rozliczamy podatek dochodowy
VAT i akcyza
Prawo pracy w praktyce
Składki ZUS
Emerytury, renty, zasiłki
Postępowanie przed fiskusem
Poradnik podatkowo-kadrowy
Rachunkowość dla każdego
Przewodnik Gazety Podatkowej
Orzecznictwo i interpretacje prawne
Spółki i wspólnicy
Wskazówki dla przedsiębiorcy
Kompleksowe opracowania podatkowo-księgowe
Firma dla początkujących
Z dyskusji na www.forum.gofin.pl
Prawnik radzi
Wskaźniki i stawki
 Dodatki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.