Odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy, nie stanowią dla nich podstawy wymiaru składek ZUS. Takie zwolnienie wynika z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które częściowo można stosować u zleceniobiorców.
Skorzystał z niego zleceniodawca, który nie oskładkował odszkodowania wypłaconego zleceniobiorcy z tytułu wcześniejszego rozwiązania z nim (za porozumieniem) umowy zlecenia, zawartej na czas określony bez możliwości jej wypowiedzenia. Wykonywane przez zleceniobiorcę usługi nie przynosiły bowiem oczekiwanych efektów. Zleceniodawca uznał więc, że "tańsze" będzie rozwiązanie umowy i wypłata odszkodowania niż dalsza współpraca i ponoszenie wyższych kosztów wynagrodzenia zleceniobiorcy.
Oddział ZUS w Lublinie uznał stanowisko zleceniodawcy za nieprawidłowe. W interpretacji z dnia 5 maja 2017 r., znak: WPI/200000/43/316/2017, stwierdził, że na podstawie powołanego przepisu można zwolnić ze składek tylko odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacone zleceniobiorcom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania umowy zlecenia, w tym z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie zleceniodawcy, ale pod warunkiem, że wypłata ma bezspornie taki charakter. W analizowanym przypadku przesłanką do wypłaty odszkodowania był brak oczekiwanych efektów usług wykonywanych przez zleceniobiorcę i chęć uniknięcia przez zleceniodawcę wyższych kosztów wynagrodzenia zatrudnionej osoby. Nie było więc podstaw do zwolnienia ze składek dokonanej wypłaty.